KWARTALNIK KLUBU POETYCKIEGO "TO BYL NAPRAWDE FASCYNUJACY WIECZOR"
ISSN 1425-3186
CKS PW "Stodola", Warszawa
Numer 4
(tu jest spis
tresci)
Waznym wydarzeniem byl dla nas udzial "PAbis" w plebiscycie publicznosci Internetu na najciekawsza polska strone WWW (http://naj-www.cnt.pl). Bylo nam bardzo milo, ze tylu wedrujacych po sieci znalazlo w "PAbis" cos dla siebie, cos wartego uwagi i na nas zaglosowalo. Przy tej okazji chcielibysmy za te glosy Wam wszystkim goraco podziekowac! Mamy nadzieje, ze nastepne numery tez sie Wam spodobaja.
No tak, ten numer jest bowiem troche inny, moze bardziej powazny (i stad nasza trema). Powazny jest bowiem sam temat, ktorym postanowilismy sie zajac: zmierzch (upadek?) czytania, zmierzch lektur.
Nie jestesmy oczywiscie oryginalni w wyborze tematu, trabi o tym od jakiegos czasu wiekszosc czasopism i o samych przyczynach tego w koncu chyba niepokojacego zjawiska takze napisano bardzo wiele, ale my dodamy jeszcze troche.
Polacy, szczegolnie mlodzi, czytaja mniej, poniewaz nie nauczono ich tego w rodzinie ( pisze o tym u nas Paulina Lukaszewska), zniechecil ich fatalny dobor lektur (patrz tekst Marcina Przewozniaka), a na rynku ksiazek panuje balagan i brak jest wyraznego wartosciowania, co jest naprawde dobre (nasz OO=OO wypowiada sie w tej sprawie). Naklady ksiazek "ambitnych" spadaja (o tym w wywiadzie z przedstawicielka jednego z wydawnictw), zas recenzje pisane zbyt akademickim i napuszonym stylem nie docieraja do masowego czytelnika. Przyczyn jest wiecej, jak chocby wysokie ceny ksiazek (a jak jeszcze rzad wprowadzi na nie podatek VAT, to juz calkiem bedzie wesolo!) i relatywnie niskie zarobki potencjalnych ich nabywcow, czyli pracownikow sfery budzetowej, nauczycieli, lekarzy etc..
Jako jedno z wiekszych zagrozen dla czytelnictwa czesto wymienia sie komputery i Internet, my zatem, jako internetowe czasopismo literackie, poczulismy, ze mamy obowiazek, a moze po prostu chec, przemyslenia sobie tego problemu (patrz tekst Agaty Skowron-Nalborczyk). W koncu sami duzo czasu spedzamy przy komputerze, buszujemy po Internecie, a jednak znajdujemy czas na czytanie. Jak to zatem jest z tym zagrozeniem?
Poezja w tym numerze jest takze, a moze przede wszystkim i jest to poezja wysokiej proby. Marzanna Bogumila Kielar z pelnymi uroku i filozoficznej zadumy wierszami z tomiku wyroznionego m.in. nagroda Koscielskich, Elzbieta Kroszczynska z tekstami madrymi, zanurzonymi w historii i sztuce sredniowiecza. Hatif Janabi, poeta iracki,wciaz egzotyczny mimo wielu lat spedzonych w Polsce, wielokrotnie wyrozniany; tym razem w przekladzie Marka M. Dziekana. 2
Czesc slowna uzupelniaja ilustracje Jarka Kuzminskiego. Na stronach redakcyjnych wprowadzilismy kolor i prezentujemy w tej mini-galerii obrazy olejne, inna dzialke artystyczna uprawiana przez naszego plastyka.
Mamy nadzieje, ze troche zmieniona "PAbis" bedzie sie podobala.
Tutaj jest spis tresci