Hatif Janabi (według poprzedniej pisowni: al-Dżanabi) jest poetą, pisarzem, tlumaczem i pracownikiem Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Urodził się w pobliżu Babilonu w Iraku. Będąc studentem arabistyki na Uniwerytecie Bagdadzkim, w 1970 roku zadebiutował w prasie. Podczas studiów z powodu bankructwa ojca musiał zarabiać na życie handlując na ulicach i w kawiarniach Bagdadu papierosami i bielizną. Po studiach pracował jako nauczyciel literatury arabskiej w Kirkuku na północy kraju. Władze irackie udaremniły poecie opublikowanie dwóch tomików poezji, toteż w 1976 r. opuścił ojczyznę w sierpniu i od tamtej pory z przyczyn politycznych pozostaje poza krajem.
W 1979 r. otrzymał tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1983 r. doktoryzował się w zakresie teatrologii. Od roku 1979 pracuje w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1985-1988 był wykładowcą literatury arabskiej i dramatu na Unimerytecie Tizi-Ouzu w Algierii. W latach 1993-1994 Visiting Scholar w Indiana University w USA.
Jest laureatem kilku nagród m.in.: Nagroda XIV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu za najlepszą książkę roku 1991 r. za "Dzikie Kontynenty", Nagroda The University of Arkansas: Press Annual Award for Literature za najlepszą książkę roku 1995 z literatury obcej za "Pytania i ich przypisy 1972-1994" - wybór wierszy.
Hatif Janabi publikuje swoje utwory w języku arabskim i polskim, wiele z nich zostało przetłumaczone na inne języki, m.in. na angielski, francuski, duński i czeski.
Opublikował m.in. następujące książki: "Księga Wschodu", Iskry, 1983; "Rozbite wiersze", tłum. Jan Leończuk, KAW, Białystok 1988; "Dzikie kontynenty", tłum. Jan Leończuk, SDK., Warszawa 1991; "Pył gazeli", tłum. Hanna Jankowska i Małgorzata Szyburska, DIALOG, Warszawa 1992; "Questions and Their Retinue", wiersze wybrane, tłum. na angielski: Khaled Mattawa, The University of Arkansas, 1996; "Teatr arabski", DIALOG, Warszawa 1995; "Aniołowie miłosierdzia", tłum. Marek M.Dziekan, ŚWIAT LITERACKI 1995.