Rzym: Forum — zakamarki starożytności

(z Kasią, luty 2020)

Na Rzymskim Forum byłem już dobre kilka razy. No bo nierzadko, jak ktoś do nas do Rzymu przyjeżdżał, to szło się z nim na Forum. Z wysiłkiem w pamięci odgrzebuje tę liczbę. Chyba cztery. A więc ten, piąty raz poszliśmy na Forum bez okazji — w sensie bez gości. W celu zobaczenia tego, czego jeszcze tam nie widzieliśmy. Zupełnie nie w moim stylu — zdecyowanie mam tak, że wolę miejsca nowe od już odwiedzonych.

Ale Forum właśnie zawsze mnie zaskakuje. Za każdym razem znajduję jakiś zakamarek, gdzie wcześniej nigdy nie zajrzałem, lub który wcześniej nie był udostępniony turystycznie. Nie tak dawno zauważyłem, że da się przejść Forum Cezara i piwnicami pod megalomańską współczesną ulicą Fori Imperiali do potężnego Forum Trajana i ruin jego jeszcze potężniejszej bazyliki.

Wcale nie od razu podszedłem pod zaskakujące rozmiarem zachowane boczne łuki Bazyliki Maksencjusza. Nie doszedłem za pierwszym, ani za drugim razem na górny koniec Via Sacra by tam obejrzeć widok na Forum. Dopiero niedawno odkryliśmy, że z ruin świątyni Wenus i Romy jest najlepszy widok na Koloseum po drugiej stronie ulicy. Tych zakamarkowych smaczków na Forum jest dużo.

Tym razem wybraliśmy się specjalnie dla nich. W szczególności dla tych niedostępnych z normalnym biletem, a tylko ze specjalnym i otwartych tylko w niewielkich czasowych przedziałach w niektóre dni. Przede wszystkim do kościoła Santa Maria Antiqua z V wieku, gdzie zasypane ruinami Palatynu przetrwały barwne freski wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie z VII wieku.

Wszystko wymaga czasu, ale zwolennikom powolnego zwiedzania i z umiejętnościami trafiania tam gdzie trzeba, polecamy taką nietrywialną wersję Forum.