Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Okaż swoją pomocną dłoń zainteresowanej bioinformatyką duszy! : Września 03, 2011, 05:22:10
No to jest ten problem właśnie, zarejestrować lepiej się wcześniej,potem jak nie będzie pasować to możesz się wyrejestrować i zarejestrować na inną godzinę/ogun (rejestracje trwają do  6.10 jeśli chodzi o lektoraty, 24.10 jeśli chodzi o oguny), z WF po prostu jak nie będzie Ci pasować idziesz do prowadzącego zajęć do grupy której chcesz się dopisać i uzgadniasz z nim przeniesienie.
2  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Okaż swoją pomocną dłoń zainteresowanej bioinformatyką duszy! : Sierpnia 16, 2011, 04:41:34
Można też przeglądnąć program nauczania w informatorze i na podstawie listy przedmiotów, głównie matematyczne i informatyczne, zapoznać się z zagadnieniami i niektórymi zadaniami na stronie wazniak.mimuw.edu.pl. Zagadnienia z biologicznych przedmiotów nie są raczej nie są aż tak wymagające aby uczyć się ich na zapas, ale jak ktoś chcę chociaż trochę się zorientować, to ew. można poprzeglądać materiały do przedmiotów na wiki.biol.uw.edu.pl - chociaż to raczej mocno okrojone źródło.

Pomocne:
- Wstęp do Informatyki:
http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Wst%C4%99p_do_programowania
- Rachunek Różniczkowy i Całkowy:
http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Analiza_matematyczna_1
- Matematyka Dyskretna i algebra liniowa:
http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Matematyka_dyskretna_1
http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Algebra_liniowa_z_geometri%C4%85_analityczn%C4%85
3  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Okaż swoją pomocną dłoń zainteresowanej bioinformatyką duszy! : Maja 18, 2011, 09:32:41
W większości przypadków nie ma problemów z konsultacjami. Duża część wykładowców/ćwiczeniowców zawsze gdzieś tam znajduje chwile aby pomóc w zrozumieniu jakiegoś tematu i przygotowaniu do projektu/kolokwium. Jeśli chodzi o poprawy, raczej też nie ma problemów z ustaleniem terminu. Jeśli chodzi o dodatkowe terminu (więcej niż 2) to zależy od prowadzącego - jedni zezwalają tylko jeśli ma się np. papierek że było się chorym czy coś takiego, inni jeśli II termin nie poszedł, przeprowadzają III termin w formię ustnej/pisemnej (np. Biologia Komórki chyba była taka opcja, z Biologii Molekularnej i Genetyki I również był dodatkowy termin co mile nas zaskoczyło). Przeważnie jest tak, że jak na ścisłowców przystało matematycy trzymają się ściśle określonych reguł i są tylko II terminy, z biologami natomiast idzie się dogadać pod tym względem.

Co do ćwiczeń: w zdecydowanie większości przypadków jest tak że ćwiczenia trzeba zaliczyć aby podejść do egzaminu/zaliczyć przedmiot.
Ćwiczenia trzeba zaliczyć z Rachunku Rózniczkowego i Całkowego, Matematyki Dyskretnej i Algebry Liniowej (chociaż nam się trafiła niespodzianka i w praktyce ci którzy powinni nie zaliczyć, zostali dopuszczeni do egzaminu), Rachunku Prawdopodobieństwa, oraz niejako z Biochemii, Biologii Molekularnej, Biologii Komórki, z Wstępu do Informatyki, Algorytmów i Struktur Danych, Programowania Obiektowego trzeba oddać obowiązkowy projekt zaliczeniowy,
Ćwiczenia z bioinformatyki nie zalicza się - wystarczy być na nich , przynajmniej na wejściówkach.
Ćwiczenia z Podstaw Chemii - trzeba zaliczyć mimo iż wykładowca miał na to inne zdanie Mrugnięcie chyba że trafi Ci się inny ćwiczeniowiec niż nam.
Zazwyczaj są II terminy egzaminów jak już mówiłem.

Co do malejącej liczby osób, przykre to, trochę osób rezygnuje jeszcze w trakcie, zdając sobie sprawę że nie jest to jednak ich kierunek, albo nie idzie im z pewnymi przedmiotami, część w trakcie sesji lub tuż po niej, ale też z własnej inicjatywy, nie wiele osób odpada ze względu na nie zaliczenie przedmiotów w sesji (przynajmniej na naszym roczniku jak mi się wydaje).

Co okazało się inne? To że wlaśnie nie mamy matmy takiej jak matematycy, informatyki takiej jak informatycy i biologii takiej jak biolodzy.
Na informatycznych przedmiotach mamy głównie pythona, a nie jak na infie C++ czy pascal (ten akurat można by pominąć). Z biologii na I roku człowiek się nudzi bo wałkuje się podstawy znane z liceum a niekiedy nawet z gimnazjum, do II roku sporo treści się powtarza na innych przedmiotach biologicznych. Ogólnie I rok sprawia wrażenie (dla mnie przynajmniej) takiego wprowadzenia do studiów, sporo przypomnień z liceum, a to czego nie było w liceum, prowadzone w lajtowej formie raczej (czyli takiej że da się ogarną przy odrobinie motywacji). A i niespodziewałem się takiej ilości matmy, głównie raczej informatyki i biologii, no ale to raczej nieuniknione.

4  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Okaż swoją pomocną dłoń zainteresowanej bioinformatyką duszy! : Maja 17, 2011, 11:10:44
Jeśli chodzi o formę egzaminów jako tako to w większości wypadków nie ma egzaminów ustnych ( tzn. zestaw pisemny + ustny). Przynajmniej na I roku (ew. omówienie projektów przy zaliczaniu/poprawki egzaminów mają taką formę jeśli taka wola prowadzącego).
Na Rachunku Różniczkowym i Całkowym jeśli komuś się wahała ocena po egzaminie to była dodatkowa ustna dopytka.
Na Wstępie do Informatyki jedynie w trakcie roku omawianie projektów zaliczeniowych. Nie ma egzaminu ustnego jako tako.
Na Wstępie do bioinformatyki po rozwiązaniu zadań z egzaminu egzaminatorzy dopytywali o sposób postępowania/rozwiązania zadania i ew. kilka podstawowych informacji (nie mniej raczej praktycznie mało znaczące).
Algorytmy i struktury danych tak samo jak w przypadku WDI.
Tak wygląda sprawa jeśli chodzi o I rok.
Jeśli chodzi o II rok:
Poprawa egzaminu z Programowania i projektowania obiektowego miała formę odpytki z zadań z egzaminu.
Obecnie będziemy mieli egzamin ustny z Statystycznej  Analizy Danych. Z tego co wiem to rownież III rok miał jakiś egzamin ustny z jakiegoś przedmiotu ale mieli wybor między pisemnym a ustnym.

Generalnie: nie ma ustnych, chyba że w sytuacjach takich jak: jesteś na granicy dwóch ocen/wynikły pewne niejasności po egzaminie pisemnym/tak wybrała grupa/preferencje wykładowcy(rzadko). Powyżej przedstawiłem jak to wyglądało u nas, co by nakreślić trochę jak to jest w istocie.
 

5  Wszyscy / Support / Odp: Porzadki : Marca 29, 2011, 02:28:20
eee... Ja jestem przeciw umieszczania tego na serwerze MIM'u. Bo i po co? Źle jest teraz? Będzie lepiej? W/g mnie powinniśmy zachować niezależność i komfort swobodnego psioczenia na wykładowców Język

Wiem że mam mało tu do mówienia, ale zgadzam się. Niezależność forum od wydziału według mnie jest na plus. Nikt się nie wtrąca z zewnątrz, nie czepia, niczego nie będzie narzucał. Poza tym obecna domena jest bardziej pro niż jakieś źle się kojarząca podstrona mimuw.edu.pl.
6  Wszyscy / Tematy ogólne / Odp: dla tych, którzy nie mają konta na fejsbuku :P : Lutego 21, 2011, 08:01:08
Ja się tam mogę pisać, tylko jest jeszcze kwestia noclegu,  chyba że bierzemy namioty i rozbijamy się pod jakąś uczelnią Chichot
7  Wszyscy / Tematy ogólne / Odp: Czym się zajmuje bioinformatyka xd : Listopada 27, 2010, 12:39:18
diagnostyka metodologią dr. Raincholda Voll'a -
terapia biorezonansowa -> przypomina mi się metoda synchronizacji półkul mózgowych, oraz wszelkiego rodzaju bioterapeuci "leczący energią", chociaż to pierwsze jest jak najbardziej możliwe.
terapia elektropunkturowa -> przeczytałem akupunkturowa Chichot, co nie zmienia faktu że to prawie to samo, jedynie bodziec elektryczny nie jest generowany przez receptory czuciowe a podawany bezpośrednio.
terapia manualna - masaż -> WTF? Jakbym chciał zostać masażystą to bym sobie zrobił kurs.
leczenie uzależnień -> i żeby to po studiach człowiek musiał jeszcze z ćpunami się zadawać...ech.

Ogólnie to nam co innego obiecują po tym kierunku...no ale widocznie nie dla każdego znajdzie się miejsce przy sekwencjonowaniu czy modelowaniu, to wtedy trzeba się zwrócić ku medycynie "niekonwencjonalnej".
8  Wszyscy / Pomoc / Odp: Pomoc z bioinfo. : Listopada 08, 2010, 07:40:13
Zadanie nie wydaje się i raczej nie jest trudne i tak, jesteśmy strasznie leniwi.
Za pierwszym razem poszedłem trochę na skróty, poza tym podałem akurat listę tych które mają znaną strukturę, zamiast listę tych które mają nieznaną strukturę, tym razem trzymałem się dokładnie podanego opisu.

1. Zakładka Library Page -> wybierasz UniProtKB
2. Zakładka Query Form -> wybierasz Taxonmy i wpisujesz Bacteria (łaciny nie

przyjmuje o dziwo).
3. Zakładka Query Form-> wybierasz AllText i wpisujesz Eukaryote
4. Zakładka Results -> Zaznaczasz Q1 i naciskasz LINK, po czym wybierasz w Enzymes,

reactions and metabolic pathway databases  bazę ENZYME
5. Zakładka Results -> Zaznaczasz Q2 i naciskasz LINK, po czym wybierasz w Enzymes,

reactions and metabolic pathway databases  bazę ENZYME
6. Zakładka Results -> zaznaczasz Q3 oraz Q4 i dajesz Combine.
7. Zakładka Results -> zaznaczasz Q5 i naciskasz LINK, po czym wybierasz w Protein
function, structure and interaction databases  bazę PDB, oraz zaznaczasz opcję
Show only results without related entries.

No i tym razem wyszło mi 18 Enzymów wyniki:

  ENZYME:1.1.5.3
  ENZYME:1.2.1.72
  ENZYME:1.14.13.81
  ENZYME:2.3.1.20
  ENZYME:2.3.2.8
  ENZYME:2.4.1.34
  ENZYME:2.5.1.75
  ENZYME:2.7.7.41
  ENZYME:2.7.8.17
  ENZYME:2.8.1.8
  ENZYME:3.1.3.12
  ENZYME:3.1.6.4
  ENZYME:3.1.6.6
  ENZYME:3.1.6.13
  ENZYME:3.1.6.14
  ENZYME:3.6.4.12
  ENZYME:3.10.1.1
  ENZYME:6.3.4.6

I to są właściwie wyniki tzn: takie enzymy, które nie posiadają znanej struktury przestrzennej.
9  Wszyscy / Pomoc / Odp: Pomoc z bioinfo. : Listopada 06, 2010, 08:59:33
Hmm mi wyszło tak: z 26 (po punkcie 4) zostało mi 24 (po punkcie 5) i oto ich lista:

  ENZYME:1.1.1.85
  ENZYME:1.2.1.3
  ENZYME:1.2.1.12
  ENZYME:1.2.1.13
  ENZYME:1.9.3.1
  ENZYME:1.15.1.1
  ENZYME:2.2.1.6
  ENZYME:2.3.3.1
  ENZYME:2.4.2.29
  ENZYME:2.7.3.9
  ENZYME:2.7.7.7
  ENZYME:2.7.11.1
  ENZYME:3.1.4.14
  ENZYME:3.1.6.1
  ENZYME:3.2.1.20
  ENZYME:3.6.1.1
  ENZYME:4.1.1.17
  ENZYME:4.1.1.18
  ENZYME:4.2.1.33
  ENZYME:6.1.1.5
  ENZYME:6.1.1.15
  ENZYME:6.2.1.5
  ENZYME:6.3.1.2
  ENZYME:6.3.5.3

Ostrzegam: nie jestem pewien czy to jest poprawne rozwiązanie, dawno już nie szukałem pod SRS, Uniprot, PDB itp.
10  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Okaż swoją pomocną dłoń zainteresowanej bioinformatyką duszy! : Czerwca 13, 2010, 03:23:21
Hmm, z tego co ja pamiętam, to plan chyba  w tym roku (właściwy) pojawił się dopiero chyba na 1,5 tygodnia przed 1 października.
11  Studenci / Kalendarz / Odp: [SESJA POPRAWKOWA] 5.03, MDiAL : Marca 04, 2010, 01:50:30
Czy mógłby ktoś sensownie wyjaśnić Zad1 z tego skanu co Kuba zamieścił w materiałach? Kombinatoryka nie jest moją mocna stroną.
12  Wszyscy / Tematy ogólne / Odp: świńska grypa : Listopada 20, 2009, 10:27:16
Ja się co roku zawsze dziwię tą całą epidemią grypy. Ostatni raz takowa choroba zmiotła mnie na tydzień do łóżka jakieś 3 lata temu . Podstawą aby nią zachorować jest hartowanie organizmu  a nie ukrywanie się za śmiesznymi maseczkami itp. Przecież w obecnym stanie, ilość osób napotkanych każdego dnia, każdy dotknięty element w budynku, sklepie, itp niesie za sobą możliwość zakażenia, więc tak czy siak nie da się od tego uchronić. Tu już pozostaje kwestia lepiej lub gorzej przystosowanego systemu immunologicznego organizmu. Ja mam na to taki sposób, że np w zimę przy ujemnych temperaturach wychodzę sobie na spacery w krótkich spodenkach i koszulce, tak samo wracałem z szkoły przez kilka lat. żadnych szalików, kórtka nwet jeśli to rozpięta, a najczęściej jeżeli było za chłodno na koszulkę to bluza. I to działa, bo przez ostatnie 2,5 roku np nie opuściłem żadnego dnia w szkole, nie chorowałem tak aby mnie choroba do łóżka położyła. Oczywiście nikomu nie polecam wychodzić przy -15 do -20 C w koszulce, ale do - 5 jest według mnie całkiem bezpieczne pod warunkiem że jesteśmy w ciągłym ruchu (np szybszy chód,). Inwestowanie w szczepionki jest sensowne przy faktycznie niebezpiecznych chorobach, a nie takich, w których jesteśmy faktycznie sami w stanie się uodpornić. Oczywiście nie jest to opdorność swoistą, bo wirus grypy szybko mutuje, ale napewno w ten sposób mobilizujemy bardziej układ odpronociowy do walki "konwencjonalymi metodami" przeciwko niezidentyfikowanemu patogenowi.
Strony: [1]

SimplePortal 2.3.1 © 2008-2009, SimplePortal