Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 10
1  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Gdzie lepsza bioinformatyka : Stycznia 06, 2020, 08:57:29
Co. Ten spam jest tak absurdalny że aż go zostawiam dla śmieszków.
2  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II. stopnia – egzamin wstępny : Listopada 07, 2019, 01:06:40
Hej,

Od razu napiszę że jak zapewne widać forum jest niestety martwe i chyba nie ma co liczyć na odpowiedź od innych. Trzymamy je głównie przez wzgląd na materiały dla studentów.

Co do pytania: moje osobiste odczucie jest takie, że jeśli ktoś chce zostać w nauce to bioinformatyka to super opcja; faktycznie bioinformatyków potrzeba w wielu instytutach, nietrudno znaleźć ciekawy projekt, post-doca, stałą posadę etc. Nieco gorzej jest z rynkiem prywatnym, aczkolwiek coraz lepiej. Powstaje coraz więcej firm szukających bioinformatyków np. do analiz danych z sekwencjonowania, no i w przemyśle farmaceutycznym. Z nieznanych mi bliżej przyczyn wciąż mało takich firm w Warszawie, ale są też w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, bodajże Łodzi... Więc rynek na pewno się rozwija. Do tego bioinformatycy przynajmniej po bioinformatyce na UW nawet jak zechcą się przebranżowić na "zwykłego" programistę czy data scientist nie mają z tym raczej żadnego problemu i są mile widziani w różnych firmach.
3  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II. stopnia – egzamin wstępny : Maja 29, 2019, 10:54:07
Hm, trudne pytanie. Przedmioty są raczej na dobrym poziomie. Moje subiektywne zdanie jest takie że zwłaszcza te prowadzone na MIMie (tj. wydziale Matematyki Informatyki i Mechaniki, czyli wszystkie matematyczno-informatyczne i niektóre czysto bioinformatyczne), a niekoniecznie wszystkie z Wydziału Biologii albo Fizyki, ale może się czepiam, bo zawsze miałam skrzywienie w stronę matematyki i informatyki.
O projekt bioinformatyczny najłatwiej w ramach pracy magisterskiej - niektórzy znajdują sobie promotora już na początku czwartego roku i całą magisterkę pracują nad jakimś fajnym projektem. Jak się ma szczęście to trafia się na promotora który ma grant i może z niego wypłacić stypendium magisterskie. Wielu spędza IV rok na zastanawianiu się do kogo przyjść na magisterkę i V rok spędza nad magisterką, to oczywiście też jest totalnie okej. Jeśli bardzo się chce to pewnie można znaleźć jakiś projekt i poza magisterką Mrugnięcie W szczególności od jakichś siedmiu lat działa Koło Naukowe Bioinformatyki i Biologii Systemów, które czasem zajmuje się jakimiś projektami. Niestety w tym roku Koło nie działa aktywnie, bo cały zeszłoroczny Zarząd (poza mną...) wyjechał, ja sama nie udźwignę całego Koła, a nie bardzo ktokolwiek z młodszych się pali do organizowania czegokolwiek. Ale może wraz z nowym rokiem przybędzie nowa krew, nowy entuzjazm i coś się zadzieje ciekawego Uśmiech
Co do przedmiotów - to mocno zależy czym się interesujesz. Sama chodziłam na Programowanie w R i wizualizacja danych, bardzo fajne i w ogóle bardzo serdecznie polecam prowadzącego, dra Biecka, jest super dydaktykiem. Z przedmiotów kierunkowych mogę powiedzieć, że np. podstawy medycyny molekularnej są ok jeśli ktoś czuje potrzebę nadrobienia nieco biologii; reprezentacja wiedzy jest moim zdaniem nudna, mało przydatna i słabo poprowadzona; metody biologii strukturalnej mi się nie podobały, ale to dlatego że nie interesują mnie rzeczy związane ze strukturami, krystalografią, spektroskopią etc., jeśli kogoś to interesuje to ten przedmiot jest fajny; wstęp do biologii obliczeniowej jest raczej fajny, chociaż czasem - zależnie od tego kto go prowadzi w danym roku - materiał się mocno zazębia z genomiką porównawczą, która jest obowiązkowa. To tyle tak na szybko przychodzi mi do głowy. Jak byś miał więcej pytań, zwłaszcza co do konkretnych przedmiotów, to dawaj Uśmiech
4  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II. stopnia – egzamin wstępny : Maja 22, 2019, 03:02:50
Jeśli się skusisz i faktycznie będziesz pisać egzamin - daj znać co i jak! Sama jestem bardzo ciekawa jak to wygląda Uśmiech
5  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II. stopnia – egzamin wstępny : Kwietnia 16, 2019, 12:01:49
Hej!

Co do egzaminu - nikt nie wie, jak on wygląda, ponieważ nikt go jeszcze nie pisał. Dotąd wszyscy rekrutowali się na podstawie ocen z etapu licencjackiego (nawet jeśli zdawali wcześniej biotechnologię albo informatykę). Oczywiście formalnie istnieje możliwość przeprowadzenia egzaminu, ale obawiam się, że nikt nie wie jak to będzie miało wyglądać, bo trzeba będzie go dopiero wymyślić...

Wydaje mi się że nie jest trudno się dostać. 10 miejsc może być prawdą, ale po prostu dlatego, że jest mało chętnych. Nie wiem czemu, ale wciąż bioinformatyka jest mało popularna i mało ludzi przychodzi na te studia. Licencjat zwykle kończy nie więcej niż 10, część z nich nie kontynuuje studiów; na magisterkę przychodzi parę osób z zewnątrz, ale zwykle faktycznie w sumie jest mniej niż 10 osób. Więc myślę, że nie powinno być problemu.

Osobiście doświadczenia z przepisywaniem przedmiotów nie mam, ale wiem że sporo ludzi to robi i raczej dziekan nie robi z tym problemów Uśmiech Chyba że ewidentnie przedmioty nie są równoważne, np.  statystyka na biologii a statystyka bioinformatyce to prawie zupełnie inne przedmioty (na bioinformatyce jest znacznie bogatsza).

PS. Świetnie piszesz po polsku, wcale nie dało się zauważyć że nie jesteś z Polski Mrugnięcie
6  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II stopnia : Lipca 19, 2018, 09:12:41
Oho, super! Dozo w październiku Uśmiech
7  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II stopnia : Czerwca 04, 2018, 03:00:43
Wrażenia różne, zależy kto gdzie trafi. Mi się o tyle przyfarciło, że dostałam faktycznie bardzo bioinformatyczne zadanie - dostałam dane z eksperymentu ChIP-seq do analizy bioinformatycznej. Ale sporo zakładów przyjmuje bioinformatyków twierdząc, że mają dla nich bioinformatyczną pracę, ale kończy się na pipetowaniu. Więc to zależy gdzie się zgłosisz, pewnie warto wcześniej zebrać wywiad co do konkretnych miejsc, które Cię interesują.

Jak patrzę na tę siatkę przedmiotów, którą linkowałam, to chyba po prostu poleciłabym zaliczyć wszystkie, które są wymienione w rubryce "wymagane wcześniejsze zaliczenie" przy przedmiotach obowiązkowych, czyli biologia systemów, wstęp do informatyki, algorytmy i struktury danych, algebra liniowa oraz statystyczna analiza danych. (W tej kolumnie podane są kody przedmiotów, ale niżej jest spis przedmiotów razem z kodami, ułożony właśnie wg kodów, więc łatwo można szukać i sobie przetłumaczyć.)

Co do innych propozycji, to zależy co Cię interesuje Uśmiech Jeśli chciałabyś się dużo więcej nauczyć programowania, można się zapisać jeszcze na "Programowanie i projektowanie obiektowe", ale jeśli chcesz tylko tyle ile jest konieczne to nie warto, bo tam uczymy się innego języka programowania (java) i innego podejścia niż na wstępie do informatyki (podejście obiektowe), które niekoniecznie się później przyda. Jeśli interesuje Cię modelowanie białek, to warto wziąć np. metody biologii strukturalnej, albo Wstęp do mechaniki kwantowej układów molekularnych, albo jedno i drugie. Ciężko mi doradzić, bo to dosyć indywidualna sprawa; warto przeczytać tą siatkę, przedmioty obowiązkowe i sugerowane, i zastanowić się co byś chciała zaliczyć, a co po prostu musisz i kropka; większość przedmiotów ma też opisy w USOSie, które zwykle w miarę zgadzają się z rzeczywistością, więc jeśli nazwa brzmi enigmatycznie to można sobie doczytać. Jedyne co mogę w miarę uniwersalnie polecić, to że jeśli studiowałaś biotechnologię to nie polecam Podstaw medycyny molekularnej, bo się zanudzisz, jest tam dużo podstaw, które raczej na pewno posiadasz.

PS. W tym dokumencie z siatką na dole jest też przykładowa siatka przedmiotów studenta bez licencjatu z bioinformatyki, wygląda mi ona całkiem sensownie.
8  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II stopnia : Czerwca 02, 2018, 03:28:39
Dokładnie tak. Trzeba je zrobić do końca 3. roku. Na magisterskich nie ma takich wymagań.

Jeśli Cię to interesuje, przeważnie robimy je w okolicznych zakładach UW / PANu - na Wydziale Biologii, w Instytucie Biochemii i Biofizyki PANu, czasem na Wydziale Matematyki Informatyki i Mechaniki; niektórzy robią w czysto informatycznych firmach.
9  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II stopnia : Czerwca 01, 2018, 03:53:00
U nas też tak dotąd było, a na licencjackich wciąż jest Mrugnięcie Ale właśnie z racji faktu że na magisterkę przychodzą absolwenci zarówno informatyki, jak i biologii wymyślono taki system jakiś rok czy dwa lata temu, żeby umożliwić nadrobienie różnych przedmiotów.

Hm, nie wiem czy coś jeszcze jest zaskakującego, bo studiowałam tylko tutaj, więc nie mam porównania Chichot Co na pewno warto wiedzieć, to że nasz kierunek z racji swojej specyficzności (międzywydziałowość, stosunkowo niedługi czas trwania (w sensie nie ma takiego "stażu" jak matematyka czy biologia, to młody kierunek), mieszanka studentów z różnych kierunków etc.) ma opiekuna kierunku, którym aktualnie jest dr Norbert Dojer:
https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/osoby/pokazOsobe&os_id=595
W razie jakichkolwiek problemów czy pytań studenci obu etapów mogą się do niego zgłaszać, i Norbert zwykle stara się zrobić co może żeby pomóc rozjaśnić sytuację / rozwiązać problem.

Nie wiem co jeszcze warto wiedzieć; mamy zajęcia w kilku budynkach, ale w okolicy jednego kampusu (Ochota), trzeba zrobić dwa przedmioty ogólnouniwersyteckie wedle uznania (te już mogą być poza kampusem), nie mamy papierzanych indeksów, nie ma wf-ów na magisterskich, programujemy głównie w pythonie, mamy pocztę studencką na students.mimuw.edu.pl/mail... Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy, to napiszę Mrugnięcie
10  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II stopnia : Czerwca 01, 2018, 02:29:36
Co roku przedmioty są organizowane w semestrze zimowym albo letnim, i mogą na nie chodzić zarówno studenci IV roku, jak i V. Zeby zaliczyć IV rok trzeba zaliczyć pewną liczbę przedmiotów, za łączną sumę co najmniej 60 ECTSów, i jeszcze seminarium, i to wszystko. Wśród nich mogą, ale nie muszą być przedmioty obowiązkowe. Żeby zaliczyć V rok trzeba już na pewno w ciągu tych dwóch lat mieć zaliczone wszystkie przedmioty obowiązkowe; ale to, czy zaliczysz je od razu na IV roku, czy na większość (albo i wszystkie) zostawisz sobie na V, zależy już od Ciebie. Z punktu widzenia studenta wygląda to tak, że trzeba się zastanowić, co kiedy się chce zaliczać, i w porę zapisać się na stosowne przedmioty w USOSie. Przy czym przeważnie nie ma problemu z dopisywaniem, przepisywaniem etc., więc jak ktoś po tygodniu sobie przypomni, że chciał się koniecznie zapisać na wstęp do biologii żeby sobie nadrobić, to nie powinno być z tym problemu.
11  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia II stopnia : Czerwca 01, 2018, 01:53:43
Hej!

Program się troszkę zmienił od moich czasów, ale spróbuję odpowiedzieć.

O ile rozumiem, na magisterskich trzeba zrobić trochę przedmiotów obowiązkowych i trochę obieralnych. Wśród obowiązkowych jest np. architektura dużych projektów bioinformatycznych, na której pisze się programy w języku python, i prowadzący raczej zakłada że wszyscy w miarę tego pythona ogarniają (chociaż projekty są grupowe, więc zawsze ktoś może trochę pomóc). Żeby ułatwić absolwentom biologii i biotechnologii, przedmioty można robić w dowolnej kolejności, a jako przedmioty obieralne można też brać przedmioty z bioinformatyki z etapu licencjackiego. Można więc np. na IV roku zaliczyć wstęp do informatyki (obowiązkowy dla I roku licencjatu, uczą tam głównie pythona), na II semestrze algorytmy i struktury danych (obowiązkowy dla II roku licencjatu, pomaga jeszcze bardziej oswoić się z pythonem), a architekturę i ewentualne inne przedmioty programistyczne zostawić sobie na II rok.

Generalnie warto rzucić okiem na siatkę przedmiotów:
https://www.mimuw.edu.pl/sites/default/files/programmgrbibs.pdf
Są tam dokładnie opisane zasady dot. przedmiotów obieralnych, jest spis przedmiotów oraz dla każdego są podane przedmioty sugerowane do zaliczenia wcześniej.

Podsumowując - jeśli jesteś gotowa na nadrabianie, to myślę że spokojnie dasz sobie radę Uśmiech Być może będzie to wymagało zaliczenia jakiegoś przedmiotu z programowania i może jakiegoś matematycznego (może np. statystyczną analizę danych 1, która jest obowiązkowa na licencjacie, przed statystyczną analizą 2, obowiązkową na mgr), ale że można to zrobić w ramach i tak obowiązkowo zaliczanych przedmiotów obieralnych więc prawdopodobnie nie będzie to wymagało wiele dodatkowego nakładu pracy względem studentów po bioinformatyce.

W razie dalszych pytań pisz śmiało Uśmiech
12  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Poziom informatyki : Kwietnia 23, 2017, 06:39:06
Hej!

Wykładowcy z programowania nie zakładają raczej żadnej wiedzy wstępnej. Na pierwszym semsetrze jest wstęp do informatyki, gdzie uczymy się od podstaw programowania w pythonie; daje on szanse osobom, które dotąd nie miały do czynienia z programowaniem wyrównać poziom. Generalnie zawsze na roku jest trochę ludzi po profilach bio-chemicznych (u mnie było mniej więcej pół na pół biochem : matinf / matfiz) i duża część z nich daje radę przejść przez przedmioty programistyczne, choć oczywiście kosztuje to ich więcej pracy niż matinfów. Nie będę czarować że zdają wszyscy - niektórzy muszą wstęp do informatyki powtarzać, no i zdarzają się oczywiście tacy, których przedmioty matematyczno-informatyczne przytłoczyły, nie dali rady nadrobić i uznali, że w sumie tak naprawdę chcieli iść na biotechnologię. Tyczy się to jednak przede wszystkim osób, które miały do nadrobienia również przedmioty matematyczne, a skoro jesteś z profilu bio-chem-mat to nie powinno Cię to dotyczyć Uśmiech

Mówiąc krótko, prowadzący starają się nic nie zakładać, trzeba oczywiście włożyć trochę pracy własnej, ale to właściwie jak w każdy przedmiot Mrugnięcie
13  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia stacjonarne a praca : Października 02, 2015, 04:51:17
Kontakt mejlowy z prowadzącymi z naszego wydziału jest bardzo przyjemny, nie słyszałam chyba o żadnym, co by notorycznie nie odpisywał (pojedyncze przypadki pewnie się zdarzały kiedy ktoś pewnie odebrał a zapomniał odpisać czy coś). Gorzej z prowadzącymi z biologii, no ale cóż, nobody is perfect. Myślę, że spokojnie uda się przepisać Analizę jako Rachunek różniczkowy, na pewno w dwa semestry analizy zrobiliście znacznie więcej niż my.

Nie jestem pewna, kto jest autorytetem, którzy rzetelnie powie, co może zostać przepisane, a co nie. Być może prowadzący dany przedmiot odpowiedzą, że nie wiedzą, czy odpowiednik danego przedmiotu na politechnice rzeczywiście można uznać za zamiennik tego przedmiotu na MIMie. Jeżeli prowadzący nie będą wiedzieli być może pomoże opiekun naszego kierunku Norbert Dojer (dojer at mimuw.edu.pl), aczkolwiek jest opiekunem dopiero od paru dni i jeszcze czuje się trochę zagubiony chyba Mrugnięcie więc można też próbować pisać do poprzedniego opiekuna Bartka Wilczyńskiego (bartek at mimuw.edu.pl).

Dziś rozmawiałam z jedną dziewczyną, która łączy pracę ze studiami, mówi, że bywa ciężko, drugi rok powtarzała, ale generalnie jakoś to idzie. Spróbuję jeszcze poszukać innych osób, oraz takich, które przepisywały jakieś przedmioty. Wiem na pewno o dwóch osobach które przeniosły się do nas z biotechnologii i o jednej z informatyki, ta z informatyki na pewno przepisała sobie algebrę oraz rachunek różniczkowy; mogę spytać, czy było to w jakimkolwiek sensie problematyczne.
14  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia stacjonarne a praca : Października 02, 2015, 10:54:33
Tu można podejrzeć plan I roku w semestrze zimowym:
https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPlanGrupyPrzedmiotow&grupa_kod=1000-BINF1-OBW&cdyd_kod=2015Z
Letniego jeszcze nie ma, a w tym roku akurat mogą być jakieś nieznaczne zmiany względem zeszłorocznego, ale pewnie będzie wyglądał mniej więcej tak:
https://usosweb.mimuw.edu.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPlanGrupyPrzedmiotow&grupa_kod=1000-BINF1-OBW&cdyd_kod=2014L
15  FAQ / Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi / Odp: Studia stacjonarne a praca : Października 01, 2015, 05:12:35
Plan na pewno można podejrzeć w USOSie, niestety, nie mogę dać precyzyjnego linka, bo akurat dzisiaj jest przerwa techniczna :] Ale jutro postaram się znaleźć i zalinkować.

Niestety, nie pomogę jakoś szczególnie co do łączenia studiów z pracą. Wiem, że są takie osoby i dają sobie radę, ale pewnie lepiej usłyszeć to z pierwszej ręki. Nie wiem np., czy pracują na cały etat. Spróbuję zasięgnąć jakiejś informacji. Od siebie mogę powiedzieć, że jeżeli jesteś po informatyce to na pewno będzie Ci jeszcze łatwiej niż im, bo chyba przedmioty informatyczne (oraz matematyczne, ale mniemam że też takowe mieliście na informatyce) są zawsze największą zaporą dla studentów bioinformatyki, je najwięcej osób musi powtarzać i na nie traci się najwięcej czasu. Więc jeśli mógłbyś przepisać je sobie ze studiów inżynierskich i zaliczać tylko biologiczno-chemiczno-fizyczne to idealnie, na pewno dasz radę dodać do tego pracę; a nawet jeśli nie uda się przepisać to sam fakt, że nie będziesz musiał poświęcać im tyle czasu co ktoś nowy w programowaniu na pewno daje Ci dużą przewagę.
Strony: [1] 2 3 ... 10

SimplePortal 2.3.1 © 2008-2009, SimplePortal