Bioinformatyka UW Forum

FAQ => Dla kandydatów: pytania i odpowiedzi => Wątek zaczęty przez: carmel Lipca 20, 2013, 08:00:14Tytuł: Pomoc z Literaturą
Wiadomość wysłana przez: carmel Lipca 20, 2013, 08:00:14
 Witam,
 Jak w temacie - potrzebuje pomocy w literaturze związanej z kierunkiem. Zostałam przyjęta na studia od października, ale chciałabym zacząć przygotować się już w czasie wakacji. Czy moglibyście polecić mi jakieś pozycje, przydatne potem, ale jednocześnie dobre dla początkującego?
 Z góry dziękuję :)


Tytuł: Odp: Pomoc z Literaturą
Wiadomość wysłana przez: Piotr Lipca 21, 2013, 11:17:35
Z przyjemnych rzeczy, dających fajne rozeznanie, jednak pod żaden konkretny przedmiot to mogę polecić którąś z trzech książek o bioinformatyce dostępnych w języku polskim:
Bioinformatyka i ewolucja molekularna,
Bioinformatyka podręcznik do analizy genów i białek,
Podstawy bioinformatyki,  Jin Xiong

Jeśli wcześniej nie programowałaś to możesz spróbować się poduczyć, szczególnie języka Python. Z drugiej strony jeśli nigdy nie programowałaś to nie będziesz wiedziała jak się sama do tego zabrać:) Jak masz już jakieś doświadczenie to mogę polecić http://pl.wikibooks.org/wiki/Zanurkuj_w_Pythonie (http://pl.wikibooks.org/wiki/Zanurkuj_w_Pythonie)


Tytuł: Odp: Pomoc z Literaturą
Wiadomość wysłana przez: maciosz Lipca 24, 2013, 11:07:35
Z tego co pamiętam mi się całkiem podobało 'Bioinformatics for dummies'. Generalnie wydaje mi się jednak, że czytanie go przed zaczęciem studiów może być zbędne, wiele rzeczy, które początkowo wydają się czarną magią i trzeba czytać je po piętnaście razy po paru zajęciach są już oczywiste (wtedy z kolei czytanie ich przestaje mieć sens). Całkiem pożyteczne może być faktycznie zaprzyjaźnienie się z pythonem (tu polecam tutoriala http://docs.python.org/2/tutorial/ (http://docs.python.org/2/tutorial/)), a jeżeli biologia nie jest Twoją pasją to warto na pewno nadrobić wiedzę biologiczną, żeby mieć pewność, że przynajmniej to, co pojawiło się w liceum ma się opanowane. Przy okazji - obie polecone przeze mnie rzeczy są po angielsku i takież same będzie wiele wiele wieeele innych pożytecznych lub wręcz niezbędnych materiałów, więc jeżeli nie czujesz się najlepiej z angielskiego na pewno jest to coś, co warto (należy!) powtórzyć.

I gratuluję dostania się ;)


Tytuł: Odp: Pomoc z Literaturą
Wiadomość wysłana przez: carmel Lipca 26, 2013, 11:06:27
 Programowałam już wcześniej, ale w C++. Rozumiem, że Python jest jest podstawowym językiem jeśli chodzi o bioinformatykę? W takim razie poczytam coś w tym kierunku.
 Dzięki wielkie  :)


Tytuł: Odp: Pomoc z Literaturą
Wiadomość wysłana przez: zero323 Lipca 27, 2013, 07:22:29
To ja ze swojej strony zasugeruję http://rosalind.info/ (http://rosalind.info/)


Tytuł: Odp: Pomoc z Literaturą
Wiadomość wysłana przez: Behoston Sierpnia 05, 2013, 04:00:05
podepnę się do tematu.
Chciałem sobie też cokolwiek zobaczyć i mam pytanie: czego używa się na zajęciach do pythona? Albo co polecacie.


Tytuł: Odp: Pomoc z Literaturą
Wiadomość wysłana przez: Piotr Sierpnia 07, 2013, 11:58:47
Kiedy ja jeszcze chodziłem na wstęp do informatyki (ale poczułem się stary w tym momencie) to polecano na zajęciach EasyEclipse for Python. Potem się cofnąłem w rozwoju i piszę w zwykłym gedit - ważne, że podświetla składnię. Może nawet do nauki gedit byłby lepszy.


Tytuł: Odp: Pomoc z Literaturą
Wiadomość wysłana przez: Gvalchca Sierpnia 08, 2013, 09:04:15
SublimeText - absolutnie genialny, pozwala skryptować swoje własne paczki i ściągać paczki innych . Jeżeli rozmawiamy o edytorach.


Tytuł: Odp: Pomoc z Literaturą
Wiadomość wysłana przez: zero323 Sierpnia 11, 2013, 10:16:15
Jeżeli chodzi o IDE to w przeciwieństwie do języków statycznie typowanych dużo ono nie pomaga. Ja osobiście korzystam na z Pycharm (https://www.jetbrains.com/pycharm/ (https://www.jetbrains.com/pycharm/)), na który MIM ma licencję akademicką jeżeli się nic nie zmieniło. Ale służy mi on na dobrą sprawę do wszystkiego (zarządzania środowiskami, maszynami wirtualnymi, ogarniania repozytoriów, produkowania dokumentacji, diagramów) poza programowaniem :) 

Na dobrą sprawę tak długo jak nie budujesz dużych projektów to dowolny edytor, który koloruje składnię i jest w stanie ogarnąć bałagan spacje/tabulacje jest ok. W ramach zajęć nikt niczego nie narzuca, zresztą programowania jest tyle co kot napłakał.

Z rzeczy, o których nikt nie napisał to kluczowy jest tak naprawdę porządny repl. Znaczy się bez http://ipython.org/ (http://ipython.org/) daleko nie zajdziesz. A w każdym razie nie bez bólu.


SimplePortal 2.3.1 © 2008-2009, SimplePortal