NASI AUTORZY

Grzegorz Cielecki

Ur. 1969. Wydał tomiki poezji: "Dorastanie do snu" (1991), "Krajobraz w półuśmiechach" (WKMS, 1992), "Bez pruderii" (WKMS, 1993).

Jest współautorem antologii "Wszystko co moje noszę z sobą" (1992). Swoje wiersze publikował m. in. na łamach "Magazynu Literackiego", "Krzywego Koła Literatury", "Enigmy", "Donosiciela Studenckiego" i "Podniebienia". Prowadzi w "Stodole" Klub Poetycki "To był naprawdę fascynujący wieczór", w którym współredaguje klubowy tygodnik "Próba Atmosfery" i arkusze poetyckie. Kieruje działem recenzji w "Magazynie Literackim".

Pisze pracę magisterską na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako dziennikarz w prasie lokalnej.


Renata Cieślak

Ur. 1975. Jak kilka innych osób w naszym Klubie należy do sympatyków poezji, sama natomiast nie pisze, dzięki czemu ma zdrowsze spojrzenie na wiele spraw.


Janusz Danecki

Janusz Danecki jest profesorem, wykładowcą w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, autorem wielu prac poświęconych kulturze islamu i świata arabskiego, prac dotyczących języka i językoznawstwa arabskiego, literatury arabskiej, zagadnień historycznych, filozoficznych, religijnych i politycznych, tłumaczem z języków europejskich książek dotyczących tej dziedziny (ostatnio Albert Hourani "Historia Arabów", MARABUT, Gdańsk 1995; Bernard Lewis "Arabowie w historii", PIW, W-wa 1995).

Dokonał licznych przekładów z literatury arabskiej, m. in. w tomie "Siedem kasyd staroarabskich. Mu'allaki", PIW, W-wa 1981; "Klasyczna poezja arabska. Poezja epoki Abbasydów VIII-XIII w.", LSW, W-wa 1988; 'Mahomet, mądrości Proroka", DIALOG W-wa, 1993.

Jest także autorem podręczników akademickich, takich jak: "Wstęp do dialektologii języka arabskiego" Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, W-wa 1989; wybór tekstów do nauki arabskiego "Przygody Sindbada Źeglarza", DIALOG, W-wa 1994 i ostatnio wspaniałej, obszernej, a także nowoczesnej "Gramatyki języka arabskiego", DIALOG, W-wa 1994.


Marek M. Dziekan

Absolwent filologii arabskiej, adiunkt w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1992 obronił pracę doktorską na temat motywu śmierci w dawnej literaturze arabskiej, teraz ma już gotową rozprawę habilitacyjną (w wieku 31 lat!).

Zajmuje się literaturą arabską przedmuzułmańską i z okresu wczesnego islamu, mniejszościami muzułmańskimi w Europie, tłumaczy poezję i prozę arabską, pisuje recenzje literackie. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich, a także m.in. monografii "Arabia Magica. Wiedza tajemna u Arabów przed islamem" (Dialog, W-wa 1993). W druku antologia modlitw muzułmańskich oraz antologia poezji staroarabskiej.

W 1995 został stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.


Sylwia Gibaszek

Ur. 1977. Wyróżniona na Łódzkiej Wiośnie Poetów i Warszawskiej Jesieni Poezji w 1994 r.

Obecnie uczy się w LXIX LO w Warszawie.


Joanna Gręzak

Ur. 1975. Zadebiutowała w 1993 roku tomikiem poezji zatytułowanym "Pantomima kreski", w tym roku ukazał się jej klubowy arkusz "Bez tytułu". Publikowała m.in. w "Enigmie". Absolwentka XXXVII LO im. J.Dąbrowskiego w Warszawie.


Hatif Janabi

Hatif Janabi (według poprzedniej pisowni: al-Dżanabi) jest poetą, pisarzem, tlumaczem i pracownikiem Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodził się w pobliżu Babilonu w Iraku. Będąc studentem arabistyki na Uniwerytecie Bagdadzkim, w 1970 roku zadebiutował w prasie. Podczas studiów z powodu bankructwa ojca musiał zarabiać na życie handlując na ulicach i w kawiarniach Bagdadu papierosami i bielizną. Po studiach pracował jako nauczyciel literatury arabskiej w Kirkuku na północy kraju. Władze irackie udaremniły poecie opublikowanie dwóch tomików poezji, toteż w 1976 r. opuścił ojczyznę w sierpniu i od tamtej pory z przyczyn politycznych pozostaje poza krajem.

W 1979 r. otrzymał tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1983 r. doktoryzował się w zakresie teatrologii. Od roku 1979 pracuje w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1985-1988 był wykładowcą literatury arabskiej i dramatu na Unimerytecie Tizi-Ouzu w Algierii. W latach 1993-1994 Visiting Scholar w Indiana University w USA.

Jest laureatem kilku nagród m.in.: Nagroda XIV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu za najlepszą książkę roku 1991 r. za "Dzikie Kontynenty", Nagroda The University of Arkansas: Press Annual Award for Literature za najlepszą książkę roku 1995 z literatury obcej za "Pytania i ich przypisy 1972-1994" - wybór wierszy.

Hatif Janabi publikuje swoje utwory w języku arabskim i polskim, wiele z nich zostało przetłumaczone na inne języki, m.in. na angielski, francuski, duński i czeski.

Opublikował m.in. następujące książki: "Księga Wschodu", Iskry, 1983; "Rozbite wiersze", tłum. Jan Leończuk, KAW, Białystok 1988; "Dzikie kontynenty", tłum. Jan Leończuk, SDK., Warszawa 1991; "Pył gazeli", tłum. Hanna Jankowska i Małgorzata Szyburska, DIALOG, Warszawa 1992; "Questions and Their Retinue", wiersze wybrane, tłum. na angielski: Khaled Mattawa, The University of Arkansas, 1996; "Teatr arabski", DIALOG, Warszawa 1995; "Aniołowie miłosierdzia", tłum. Marek M.Dziekan, ŚWIAT LITERACKI 1995.


Anna Jankiewicz

Ur. 1970. Debiutowała w piśmie "Enigma" (1992), jej wiersze były prezentowane na antenie Polskiego Radia. W tym roku wydała tomik pt."Golani". Pracuje w Agencji Reklamowej IP POLSKA.


Jacek Karolak

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Debiutował arkuszem wydanym przez Klub Poetycki "To był naprawdę fascynujący wieczór" (1994), wydał ostatnio tomik "Sny fiołków" (1995). Jego wiersze publikowane były na łamach "Podniebienia", "Uniwersytetu" i "Krzywego Koła Litera tury".


Marzanna Bogumiła Kielar

Urodziła się w Gołdapi.

Absolwentka Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze doktorat i pracuje jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Debiutowała tomikiem "Sacra conversazione" (Suwałki, 1992), za który otrzymała wiele bardzo prestiżowych nagród, m.in. "Czasu Kultury" (1993) za najlepszy debiut, nagrodę Fundacji im. Kościelskich za rok 1993 i nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za ten sam rok. W 1995 roku otrzymała "Kryształ Vilenicy" w Słowenii.

Redaktor "Czasu Kultury".


Elżbieta Kroszczyńska

Jest historykiem sztuki.

Wydała trzy arkusze poetyckie: "Biblia pauperis" (OKO, W-wa 1990), "Powrót" (OKO, W-wa 1992) i "Mistrzyni masek" (ZLP, W-wa 1992).

Nie chce wydać dużego tomiku - twierdzi, że najważniejsze są bezpośrednie spotkania z odbiorcami w trakcie np. wieczorów autorskich.

Redaktor "Magazynu Literackiego".


Norbert Kulesza

Studiował na Wydziale Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest laureatem licznych konkursów poetyckich, m.in. konkursu im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi, jego wiersze prezentowane były w programie I PR w cyklu "Wszystko jest poezją". W Klubie Poetyckim "To był ..." współredaguje i składa klubowy tygodnik "Próba Atmosfery". Współpracuje z "Magazynem Literackim".

Debiutował tomikiem "Budda jest kobietą" w roku 1992, w przygotowaniu kolejny tomik, który ma być wydany w Łodzi przez Stowarzyszenie im. K.K. Baczyńskiego.


Jarosław Kuźmiński

Absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował w latach 1984-89 u profesorów Gustawa Zemły i Stanisława Kulona. Dyplom w roku 1989 w pracowni Grzegorza Kowalskiego.


Paulina Łukaszewska

Urodziła się 27 grudnia 1972 roku (ale to tylko dlatego, że moja Mama postanowiła umyć tego dnia podłogę...).

Ukończyła XVII Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie (w tamtych czasach uważano je za źródło opozycyjnej zarazy i rzeczywiście takie było, na moje i innych szczęście).

Właśnie kończy studia na Uniwersytecie Warszawskim i pisze pracę magisterską z dziedziny literatury arabskiej w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki Instytutu Orientalistycznego.

Pisze dla czasopism związanych z Fundacją "Wyzwania", takich jak "Forum Gazet Szkolnych", czy nowe pismo dla młodzieży pod próbnym tytułem "Tygodnik".

Jak każdy stuprocentowy domator uwielbia podróże, bo można po nich wrócić do domu. (Najwięcej nauczył mnie pobyt na stypendium w Tunezji, m.in. tego, jak przeżyć miesiąc, żywiąc się wyłącznie ostrą papryką.)

W wolnych chwilach, kiedy już nie może czytać ani pisać, bo oczy odmawiają jej posłuszeństwa, szkoli psy.


Zbigniew Milewski

Ur. 1969. Wieloletni student prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

Związany ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie, należy do grupy poetyckiej Konfederacja Poetów Niezdecydowanych, laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich. Wydał następujące zbiory poetyckie: "Biedronka nad biedronkami - spektakl poetycki" (Warszawa 1990), "Pająki dla Gosi" (SDK, W-wa 1991), "Jednego mniej..." (SDK, W-wa 1992). W przygotowaniu kolejny zbiór wierszy pt. "Zły erotyk".


Aneta Nalborczyk

Urodziła się w 1971 w Andrychowie. Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. Debiutowała tomikiem "Idąc piszę siebie" (1993), potem wydała w Klubie arkusz poetycki "Milczenie" (1994).


Iwona Naumowicz

Ur. 1970 w Radomiu. Studiuje psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutowała w miesięczniku "Kontakt" (1990). Wydała z siebie tomik pt. "Wiersze wyrwane" (WKMS, 1993). Ostatnio nie wyrywa, wypadają same.


Krzysztof Nożyński

Ur 1971. Pisze pracę magisterską na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował na łamach "Donosiciela Studenckiego" (1993), wydał w Klubie arkusz poetycki "Przypuszczenie". Redaktor naczelny klubowego kwartalnika "Próba Atmosfery bis", były naczelny tygodnika "Próba Atmosfery".


OO=OO

O.


Marcin Przewoźniak

Asolwent Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, teraz na studiach doktoranckich na tym samym Wydziale. Pracuje w redakcji "Pentliczka". Publikacje w prasie, "Enigma" (1992), w Klubie arkusz poetycki pt. "Erotyzjak" (1994).


Grażyna Samulska

Absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.. Dyplom w roku 1990. Wystawy indywidualne (m.in. w galerii "Pokaz" 1994) i zbiorowe.


Agata Skowron-Nalborczyk

Absolwentka iranistyki i arabistyki w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Teraz pisze doktorat w Zakładzie Islamu Europejskiego.

Debiutowała tomikiem "Na ustach pył" (AGADE, 1994), zawierającym wiersze napisane w czasie pobytu na stypendium językowym w Syrii; zainspirowane tym pobytem jej prace graficzne prezentowane były w czerwcu-lipcu 1994 na wystawie "Syryjskie krajobrazy" w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki "Ściana Wschodnia" w Warszawie. Kolejny podróżniczy tomik "Geografia" (1995) ukazał się jako pierwszy z serii Arkuszy Literackich SCEK.

W Klubie Poetyckim "To był ..." współredaguje i składa klubowy tygodnik "Próba Atmosfery", kwartalnik "Próba Atmosfery bis" oraz arkusze poetyckie. Współpracuje z "Magazynem Literackim".

Kontakt w Internecie:


Andrzej Smosarski

Współpracownik organizacji anarchistycznych, student III-go roku w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwer-sytecie Warszawskim, pracuje w jednym z warszawskich hoteli.

Publikował w niezależnej prasie lewicowej ("Tygodnik Antyrządowy", "Syndykalista", "Akcja Bezpośrednia") i w antologii "Wszystko, co moje, noszę z sobą" (1992). Jest autorem niepublikowanego dramatu "New Kordian".


Anna Sobolewska

Ur. 1971. Studiuje psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Debiutowała wydanym okazyjnie w 1994 roku arkuszem "Przed pierwszym krzykiem".


Oleś (Olgierd Uziembło)

Zapalony (napalony?) student IV roku sinologii w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego; od roku przebywa na wymarzonym stypendium językowym w Chinach - jest więc cisza i spokój.

Debiutował w 1994 arkuszem klubowym "Drżenie powietrza", publikował w "Uniwersytecie".